Poštovné zadarmo pri objednávke nad 80€.

Blog

Vplyv trávenia na kvalitu pleti

probiotika_blog

Dnes sa spolu pozrieme na tému mikrobiómu, ktorej sa v posledných rokoch venuje veľká pozornosť. A dôvody sú zrejmé.

Čo to vlastne mikrobióm je? Mikrobióm alebo mikroflóra je súhrnné označenie pre mikrobiálne osídlenie ľudského tela. Je to vlastne súbor baktérií, kvasiniek, húb, vírusov a protozoí (prvokov) vyskytujúcich sa na ľudskom tele a v ňom. Mikrobiálna mikroflóra osídľuje päť súčastí ľudského tela, a to nosovú sliznicu, ústnu dutinu, pokožku, tráviaci a močovo-pohlavný trakt. Každá z nich sa vyznačuje špecifickou mikroklímou. My sa zameriame na črevný (tráviaca sústava) a kožný (pokožka) mikrobióm.

Črevný mikrobióm je malý svet, kompletný ekosystém ukrytý v našich črevách. Je súhrnom všetkých génov, baktérií, plesní a kvasiniek, ktoré žijú v našom črevnom systéme. Medzi základné funkcie črevnej mikroflóry patrí napríklad aj tvorba mikrobiálnej bariéry voči patogénom alebo potencionálnym patogénom, tvorba metabolických produktov mikroflóry, ktoré majú vplyv na pohyblivosť črevných stien a ich prekrvenie či produkcia vitamínov. Mikrobióm je veľmi dôležitý pre človeka, pretože zásadne ovplyvňuje jeho zdravie, vývoj, správne fungovanie fyziologických procesov či imunitu. Ak dôjde k zmene zloženia črevného mikrobiómu, k dysbióze, resp. mikrobiálnej nerovnováhe medzi dobrými a škodlivými mikróbami, začnú sa premnožovať patogénne druhy mikroorganizmov a rozvinú sa typické príznaky viacerých ochorení. Ide napríklad o zápaly čriev, infekčné hnačkové ochorenia, chronické zápaly čriev či poruchy črevného systému ako napríklad syndróm dráždivého čreva. Nerovnováha tiež môže spôsobovať rôzne alergie či intolerancie. Na mikrobiálnu disharmóniu citlivo reaguje dokonca ľudský mozog. Mikrobióm komunikuje s mozgom človeka prostredníctvom osi črevo – mozog (tzv. gut-brain axis), a tak ovplyvňuje náladu a psychiku človeka. Dysbióza teda zodpovedá za celý rad zdravotných ťažkostí človeka počnúc cukrovkou, obezitou až po úzkosť a depresie.

O pokožke zvyčajne uvažujeme iba v súvislosti s krásou. Je však nevyhnutná aj pre naše celkové zdravie. Koniec koncov, je to najväčší orgán nášho tela. Kožný mikrobióm pozostáva z rôznych druhov mikroorganizmov vrátane rôznych druhov baktérií, kvasiniek, parazitov, ktoré žijú na našej koži. Koža je kolonizovaná prospešnými mikroorganizmami a slúži ako fyzická bariéra voči invázii patogénov. Výskumy ukázali, že kožná bariéra, ktorá zabraňuje transepidermálnej strate vody (TEWL) je ovplyvňovaná objemom a diverzitou mikróbov. Na zdravej koži existuje rovnováha medzi kožným mikrobiómom a kožnou bariérou. Hoci má naša koža výnimočnú schopnosť seba-regenerácie, je neustále vystavovaná rôznym vonkajším vplyvom, ako napríklad  ultrafialové žiarenie, znečistené ovzdušie či kozmetické výrobky. Taktiež je ovplyvňovaná vnútornými faktormi ako napríklad stav imunitného systému či genetické zmeny. Nevyvážený mikrobióm alebo kožná dysbióza je spojená s mnohými kožnými ochoreniami, vrátane psoriázy, alergií, ekzému, kontaktnej dermatitídy, akné, zlého hojenia rán, lupín, kvasinkových a plesňových infekcií či rosacei.

Ako teda podporiť zdravý mikrobióm? Na udržanie zdravej mikroflóry je dôležité dodržiavať zásady správneho životného štýlu. 

Dodržujte zdravú stravu a pitný režim.

  1. Jedzte stravu bohatú na vlákninu

Orechy, semená, ovocie, zelenina, celozrnné obiloviny obsahujú prebiotické vlákna, ktoré sú prospešné pre naše črevá. Môžu tiež pomôcť znižovať stresový hormón.

  1. Zdroje omega-3 mastných kyselín

Ryby ako napríklad makrela, losos, sardinky či tuniak, vajcia, chia semienka, ružičkový kel, vlašské orechy, konopné či ľanové semená podporujú dobré baktérie v čreve a môžu znížiť riziko porúch mozgu.

  1. Fermentované potraviny

Jogurty, kefír, kyslá kapusta či syry obsahujú zdravé mikróby, akými sú baktérie mliečneho kvasenia.

  1. Potraviny bohaté na polyfenoly

Kakao, zelený čaj, olivový olej, červené víno či káva obsahujú polyfenoly, ktorých pravidelná konzumácia môže okrem iného podporovať trávenie a chrániť pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.

  1. Potraviny bohaté na tryptofán

Morčacie mäso, vajcia, banány, mandle, tekvicové a slnečnicové semená či bobuľové ovocie.

Obmedzte niektoré potraviny

Pokúste sa obmedziť potraviny ako napríklad cukor, lúpanú ryžu a výrobky z bielej múky obsahujúce lepok. Odporúčame tiež znížiť konzumáciu mastného mäsa a potravín obsahujúcich nasýtené mastné kyseliny a nahradiť ich potravinami obsahujúcimi vlákninu.

Starajte sa o svoje črevá

Dopĺňajte probiotiká (živých bakteriálnych kmeňov, napr. laktobacilov a bifidobaktérií), ktoré pomáhajú udržiavať fyziologickú rovnováhu v tráviacom trakte, potláčajú rozmnožovanie hnilobných baktérií, ovplyvňujú vstrebávanie a tvorbu niektorých vitamínov a v konečnom dôsledku majú pozitívny účinok na náš imunitný systém. Odporúča sa prijímať aj prebiotiká (nestráviteľné zložky potravy, napríklad vlákninu), ktoré stimulujú rast a aktivitu prirodzeného črevného mikrobiómu.

Pokiaľ hľadáte doplnok stravy, ktorý je zameraný práve na podporu zdravého črevného mikrobiómu, pozrite si nové probiotické kapsule Skin & MIcrobiome od Gallinée, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre potreby citlivej pokožky. Obsahujú koncentrovaný komplex živých probiotických kmeňov, pre- a post- biotík, ktoré pozitívne pôsobia na črevnú flóru a pomáhajú znižovať príznaky zápalu a citlivosti kože. 

Hýbte sa

Keď cvičíte, zvyšujete prietok krvi do pokožky a vyživujete ju životne dôležitými živinami a kyslíkom.

Pokúste sa držať stres pod kontrolou

Rovnako ako mnoho ďalších funkcií nášho organizmu, stres pravdepodobne negatívne ovplyvňuje aj to, čo sa deje s našou pokožkou. Skúste nájsť metódu zvládania stresu, ktorá vám najviac vyhovuje, napríklad jógu alebo meditáciu.

ZDROJE:

  

Pleťová rutina počas leta

letna starostlivost

Naša pokožka ma v rôznych ročných obdobiach rozličné potreby. Teplota, vlhkosť a intenzita slnečného žiarenia zohrávajú dôležitú úlohu v tom, ako sa správanie našej pokožky mení počas ročných období. S príchodom leta zhadzujeme nielen vrstvy oblečenia, ale odľahčujeme aj pleťovú rutinu, aby naša pleť ostala zdravá a čistá.

Čistenie pleti je úplnou samozrejmosťou v každom ročnom období. Počas leta si môžete všimnúť, že sa vám viac zanášajú póry, pleť sa viac potí, leskne. Používame krémy s ochranným faktorom častejšie a aplikujeme ich aj niekoľkokrát denne. Preto je potrebné po celom dni pokožku naozaj poriadne odlíčiť a vyčistiť. Odporúčame dvojfázové čistenie pleti. V prvom kroku pleť odlíčime napríklad čistiacim olejom a v druhom kroku dočistíme ľahkým gélovým či krémovým produktom, podľa typu vašej pleti. Počas dňa na osvieženie pokojne použite ľahké vody v spreji a pri nežiadúcom lesku zmatňujúce papieriky na tvár.

Náš tip: Jemný gél na čistenie pleti Evolve, Refresh Čistiaci gél Onest, Cleansing Bar Gallinée

Exfoliácia je ďalším dôležitým krokom, ktorý ani v lete nevynechávajte. Zbaví pleť odumretých buniek, ktoré sú zodpovedné práve za upchávanie pórov. Na výber máte z rôznych druhov ovocných kyselín – AHA, BHA alebo PHA podľa typu vašej pleti.

Náš tip: Toner s kyselinou glykolovou Evolve, Toner Face Vinegar Gallinée

Hydratácia je dôležitá aj v teplom počasí, avšak skúste vymeniť svoj výživný krém za hydratačný krém s gélovou textúrou a oleje za ľahšie vodové séra. V teplých dňoch vám bude stačiť aj hyaluronové sérum a krém s ochranným faktorom. 

Náš tip: Pleťové mlieko True Balance Evolve, Denný krém C-Caf Bybi, Toner v spreji s kyselinou hyaluronovou Mega Mist Bybi, Pleťové sérum Youthful Gallinée, Hyaluronové sérum Onest

Medzi ochranu proti slnečnému žiareniu zaraďte širokospektrálne SPF. SPF = sun protection factor, teda ochranný slnečný faktor. Existujú dva typy UV žiarenia, ktoré môžu poškodiť našu pokožku, UVA a UVB. Širokospektrálne SPF nás chráni pred oboma.

Ultrafialové B (UVB) lúče sú zodpovedné za sčervenanie kože a spálenie slnkom. Číslo za SPF (15, 30 alebo 50) je výška ochranného slnečného faktoru a znázorňuje čas, ako dlho dokáže opaľovací krém chrániť našu pokožku pred spálením UVB lúčmi v porovnaní s tým, za ako dlho by sa spálila nebyť ochranného krému.

  • SPF 15 - prepustí do vašej kože 1/15 UVB žiarenia, čo znamená, že blokuje asi 93% lúčov.
  • SPF 30 - prepustí do vašej kože 1/30 UVB žiarenia, čo znamená, že blokuje asi 97% lúčov.
  • SPF 50 - prepustí do vašej kože 1/50 UVB žiarenia, čo znamená, že blokuje asi 98% lúčov.

 

Ultrafialové A (UVA) lúče prenikajú hlbšie do našej pokožky a sú zodpovedné za opálenie pokožky. Tiež spôsobujú vysušenie, predčasné starnutie kože a vznik vrások.  Príliš veľká expozícia UVA alebo UVB lúčom môže spôsobiť rakovinu kože.

Európska akadémia dermatológov odporúča aplikovať krém s ochranným faktorom na celé telo aj tvár každé 2 hodiny, najmä po kúpaní alebo počas športovej aktivity, ktorá je sprevádzaná potením. Odporúčané množstvo na tvár a krk je približne jedna čajová lyžička. Na celé telo je to približne 7 čajových lyžičiek.

Mnohí sa v lete stretávajú s hyperpigmentáciou. Pigmentové škvrny, ktoré počas zimy krvopotne zosvetľujeme, sa môžu v lete opäť ukázať, ak nezaradíme dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením. Proti pigmentovým škvrnám pomáhajú aj antioxidanty, napríklad často spomínaný vitamín C.

Náš tip: Eco Sun Shield SPF 50+ SeventyOne Percent, Eco Sun Spray SPF 50+ SeventyOne Percent, Sun Stick SPF 50 SeventyOne Percent, Pro-Collagen Vitamin C nočné sérum Noili

V starostlivosti o telo platia podobné zásady ako v starostlivosti o pleť. V lete si pokojne doprajte telový píling. Exfoliácia nám pomáha zlepšiť prekrvenie organizmu, stimuluje tvorbu kolagénu a zlepšuje tak elasticitu a pružnosť pokožky. Pozor však, aby ste to neprehnali. Príliš častá exfoliácia môže spôsobiť narušenie kožnej bariéry. Nezabudnite na hydratačné telové mlieko po večernej sprche. Po pobyte na slnku často siahame po prípravkoch po opaľovaní. Mnohé z nich majú hustú konzistenciu, obsahujú oleje, ktoré vytvárajú na vrchnej časti pokožky bariéru, ktorá zachytáva teplo, a tým môže zhoršovať pocit pálenia na našom tele. Zvoľte preto telové mlieka s ľahšou konzistenciou a s obsahom pantenolu (Provitamin B5). Pantenol podporuje hojenie pokožky, jej regeneráciu a znižuje transepidermálnu stratu vody z nej.

Náš tip: Telový peeling Tropical Blossom Evolve, Telové mlieko Gallinée, Ukľudňujúci krém na tvár Feel Good SeventyOne Percent

V lete sa odporúča odľahčiť aj vlasovú rutinu. Časté umývanie vlasov zbavuje pokožku hlavy jej prirodzeného mazu, čo stimuluje produkciu ďalšieho. Pokúste sa vlasy aj menej často fénovať. Naše vlasy sú tak či tak vystavované vysokému teplu a v lete sú ľahké vzdušné účesy aj tak najviac šik. Ak už vlasový olej používate, vyskúšajte hydratačnú kúru na vlasy. Naneste olej do celej dĺžky vlasov. Zabaľte vlasy do uteráku a nechajte olej pôsobiť po dobu dvadsiatich minút. Olej odstránite tak, že najprv nanesiete trochu šampónu do ošetrených suchých vlasov. Pokračujte klasickým umytím vlasov s použitím kondicionéru.

Náš tip: Olej na vlasy Fushi, Šampón Superfood Shine Evolve, Sérum na vlasy a pokožku hlavy Gallinée, Maska na vlasy Gallinée

Prajeme vám krásne leto!

 

One Face Cream

onest_one_face_cream_anemone_blog

Značku Onest máme v ponuke skoro od začiatkov existencie anemone. Ich prvý produkt, balzam na pery, už neexistuje. Avšak Honza s Ondřejom, ktorí za Onest stoja, za ten čas prišli s celým radom produktov, z ktorých mnohé sa stali pomaly ikonami lokálnej kozmetickej scény. Ako však správne hovoria, až teraz sa kruh uzatvára. Pretože až teraz uvádzajú svoju úplnú novinku a to One Face Cream.

Cesta vzniku tohto pleťového krému je trochu prepojená aj priamo so mnou. Ešte kedysi dávno som dostala od chalanov otázku, aký produkt by som rada videla v ich ponuke. Moja odpoveď bola jednoznačne pleťový krém. Čo oni na to? Výborný nápad, ale vyvinúť krém je pomerne náročný proces. Týmto sme to uzavreli. Onest medzičasom predstavil niekoľko iných produktov pleťovej starostlivosti. Až minulý rok prišiel mail s otázkou, či by som sa nechcela zúčastniť testovania pleťového krému, na ktorom pracujú. Asi by ste tiež nepovedali “nie”. Mesiace plynuli, veľa vecí sa stalo a zmenilo a práve uprostred dosť zvláštneho obdobia koronakrízy Onest predstavil One Face Cream. Pleťový krém, ktorý bol chýbajúcim prvkom kompletnej pleťovej starostlivosti od Onest.

Aký je? V prvom rade super fotogenický ako všetko od tejto značky. Ale to asi nebude to, čo vás zaujíma. Je na deň aj noc. Pre všetkých bez rozdielu veku a pohlavia. Pre tých, ktorých pleť občas nestíha za ich hektickým životným štýlom. Čo obsahuje? Len prírodné moderné ingrediencie bez zbytočných “vypchávok”.

Ružová voda príjemne ukľudní, tonizuje a regeneruje pleť. Pomáha udržať správne pH a má silné antiseptické vlastnosti.

Marhuľový olej ukľudňuje, je vhodný ako ľahká výživa pre každý typ pleti.

Makadamiový olej cieli na prejavy stárnutia, dodáva vitamíny A, B a E. Podporuje hydratáciu a obnovu pleti. Udržuje ju pružnú a zamatovo hebkú.

Šípkový olej dodáva vitamíny A, C a E, či karotenoidy s výnimočnými účinkami proti stárnutiu pleti.

Olej zo slnečnice je zásobárňou vitamínu E a účinne zvláčňuje.

Tsubaki olej je výdatným zdrojom kyseliny olejovej (Omega 9), obsahuje vitamíny A, C, D a E a veľa ďalších antioxidantov. Chráni a ukľudňuje pokožku.

Červená riasa s vysokou molekulárnou hmotnosťou zachytáva vlahu a udržuje ju na povrchu pleti.

Squalane z ekologicky pestovanej cukrovej trstiny je telu vlastná látka, ktorá zavlažuje pokožku bez toho, aby ju zaťažovala.

Česká kyselina hyaluronová s nízkou molekulárnou hmotnosťou viaže vnútri pleti molekuly vody, upravuje produkciu kožného mazu, zlepšuje štruktúru pokožky, redukuje vrásky a má protizápalový účinok.

Moringa olej používa Onest pre jeho silnú antioxidačnú kapacitu, hodvábnu textúru a dlhotrvajúci hydratačný účinok.

Rozmarínový extrakt je silný antioxidant s antibakteriálnymi účinkami.

Kompletný produktový popis nájdete samozrejme aj priamo pri One Face Cream. Ktorý mimochodom máme aj v mini 15ml verzii. Ak ho teda chcete vyskúšať pred tým, ako si kúpite klasické balenie, tak máte jedinečnú možnosť.

 

New in: Gallinée, alebo čo je to mikrobióm?

galinee_blog_obr_01

Pred tým, ako vám povieme viac o našej novinke, probiotickej kozmetike Gallinée, poďme sa pozrieť na to, prečo sme sa rozhodli práve pre ňu. Začnime pekne poporiadku. Nenechajte sa odradiť, nebude to len o mikrobiológii.

Čo je mikrobióm? Ľudský mikrobióm je definovaný ako súhrn všetkých mikroorganizmov, ktoré žijú na a v ľudskom tele. Môžete sa stretnúť aj s názvami mikrobiálna flóra, mikroflóra alebo v angličtine microbiota. Je to ako keby nadstavba nášho vlastného tela, ktorá hrá dôležitú ochrannú úlohu a je neoddeliteľnou súčasťou bariéry, ktorú tvorí naša koža.

Napriek tomu, že to znie celkom rozumne a logicky, koncept mikrobiómu sa začal hlbšie rozvíjať až v roku 2012, kedy bol úspešne ukončený Human Microbiome Project. Jeho cieľom bolo zmapovať všetky baktérie žijúce v telách (a na telách) ľudí . Výsledky, ktoré priniesol, boli ohromujúce. Doslovne nám pod nosom žije úplne nový svet.

Zjednodušene, výskum redefinoval pojem “človek”. 50% našich buniek sú bakteriálne bunky, dokonca ešte väčšie percento nášho DNA je bakteriálneho pôvodu. Komunikácia a interakcia medzi “našim ja” a “bakteriálnym ja” je vskutku intenzívna. Ukazuje sa, že mikrobióm nám pomáha stráviť jedlo, udržiava v strehu náš imunitný systém, ovplyvňuje našu náladu atď. A to stále ešte nie je koniec bádaniu. Vedci objavujú nové a nové role, ktoré ľudská mikroflóra zohráva.

V rámci ľudského tela môžeme hovoriť o niekoľkých mikrobiómoch: črevný, kožný, ústny, vaginálny, nosný a respiračný. Kožná mikroflóra nás ochraňuje pred vonkajšími vplyvmi, udržiava náš imunitný systém v pohotovosti a tlmí možné zápaly. Ak je táto flóra v nerovnováhe alebo narušená, pokožka sa stáva senzitívnou a podráždenou.

Práve o ten kožný sa stará aj nová značka v našej ponuke – Gallinée. Gallinée kozmetika obsahuje patentovaný komplex prebiotík, probiotík a postbiotík pre výživu a podporu dobrých baktérií, ktoré tvoria náš osobný vlastný ekosystém.

A čo tie prebiotiká, probiotiká a postbiotiká vlastne sú?

Definícia hovorí, že probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré udržujú naše telo zdravé = dobré baktérie. Probiotiká používané Gallinée pochádzajú z rodiny Lactobacillus a pre svoje konečné použitie boli mierne deaktivované teplom. Väčšinou ich nájdete v jogurtoch a fermentovaných potravinách. Lactobacillus je najbežnejšie probiotikum. Posilňuje flóru pokožky a poskytuje úľavu pre citlivú pokožku.

Prebiotiká sú akékoľvek ingrediencie, ktoré vytvárajú výborné podmienky pre pôsobenie dobrých baktérií. Sú skvelé na rekalibrovanie a posilnenie prirodzenej mikrobiálnej flóry pokožky. Gallinée produkty ich obsahujú dostatočné množstvo na to, aby nasýtili dobré baktérie žijúce v našom vlastnom telesnom ekosystéme. Ich prebiotiká pochádzajú z čakanky, cvikly a jakonu.

Postbiotiká sú vlastne produkty dobrých baktérií. Sú zbytkovým produktom probiotík, ktorý pomáha regulovať skladbu prirodzeného bakteriálneho ekosystému našej kože. Gallinée používa kyselinu mliečnu, ktorá vytvára perfektné podmienky pre mikrobiálnu flóru. Navyše pleť krásne zvláčňuje.

Tak, ako bola nadšená z myšlienky mikrobiómu zakladateľka francúzskej značky Gallinée, tak tento koncept nadchol aj nás. Veríme, že si Gallinée obľúbite aj vy. 

PS: Ak by ste sa chceli dozvedieť o kožnej mikroflóre viac, tak odporúčame domovskú stránku Gallinée (www.gallinee.com) a ich Microbiome Académie. Jednak sme sa tam inšpirovali pre tento článok. Ale nájdete ich tam ešte oveľa viac.

 

Akú kozmetiku si vziať na dovolenku? Naša Top 5

                      Akú kozmetiku si vziať na dovolenku? Naša Top 5

Kamkoľvek povedú vaše tohtoročné dovolenkové cesty, určite oceníte našu päticu kozmetických (aj nekozmetických) nevyhnutností. A čo je na nich najlepšie? Prejdete s nimi aj cez kontrolu príručnej batožiny, keďže majú do 100 ml.

1. Dr. Bronner's Bio tuhé mydlo Mentolové vás poriadne osvieži a prebudí či už pri mori alebo po náročnej túre.

2. Bybi Toner v spreji Mega Mist je šikovný face mist do kabelky aj plážovej tašky. 

3. Evolve Prírodný deodorant Cotton Fresh je must-have nie len na dovolenku.

4. Evolve Vyživujúci vlasový elixír zachráni vaše vlasy po dni strávenom na slnku a v slanej vode.

5. A na záver, zaujímavé čítanie oceníte vždy a všade. Náš tip je Clean Beauty, kniha plná inšpirácie ohľadom prírodnej kozmetiky.

 

New in: Bybi Beauty

Bybi_Beauty_kozmetika

Chcela by som vám predstaviť novinku u nás v anemone, Bybi Beauty. Čo znamená Bybi? By Beauty Insiders, vo voľnom preklade “vyrobené tými, ktorí sa o krásu zaujímajú”. V tomto prípade to platí doslovne. Zakladateľky značky sú Dominika a Elsie, beauty bloggerky, ktoré stoja za platformou Clean Beauty Co. Blogom, kde nájdete množstvo článkov o prírodnej kozmetike a životnom štýle s ňou spojenom. Dievčatá sa postupne vypracovali na autorky populárnej knižky Clean Beauty a následne založili vlastnú kozmetickú značku.

Bybi nechce byť len ďalšou clean značkou s pomerne jednoduchými receptúrami. Prírodná kozmetika nemusí byť nutne zložená len z pár zložiek, aby prírodnou zostala. Túžba prísť s inovatívnymi riešeniami a novými ingredienciami definuje Bybi. Avšak nikdy nie na úkor transparentnosti. Pretože zákazníčka si zaslúži vedieť, z čoho presne je zložená jej pleťová starostlivosť.

Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je výroba vlastnej kozmetiky. Sama som si prešla šľahaním vlastného bambuckého masla, avšak rovnako ako Dominika a Elsie som v prípade kozmetiky zástancom prístupu, že nie všetko domáce je zaručene kvalitné a najlepšie. Veľa závisí od kvality vstupných ingrediencií a receptúr, ktorých sa držíte. Z čoho vychádza aj filozofia Bybi. Praxou a skúšaním vyrobili pre seba množstvo kozmetických prípravkov, až dospeli k formuláciám, ktoré sú kvalitné, funkčné a skutočne prinášajúce efekt.

Squalane, kyselina hyaluronová, antioxidanty a ovocné kyseliny tvoria základ produktov pre každodennú pleťovú starostlivosť. Nájdete medzi nimi aj nové typy produktov, ktoré sme doteraz v ponuke nemali. Odporúčam toner v spreji s kyselinou hyaluronovou Mega Mist, ktorý je na leto ako stvorený. Osvieženie, ktoré príde vhod kedykoľvek počas dňa. Jednoducho nastriekate na tvár a jemne vklepete končekmi prstov do pokožky. Vďaka hyaluronu príjemne hydratuje, na čo netreba zabúdať ani v lete. Slnkom namáhaná pokožka si zaslúži špeciálnu pozornosť. V kombinácii so Supercharge pleťovým sérom, ktoré následne nanesiete, je to hotový zázrak. Sérum je ľahké, rýchlo sa vpije a dokonale sťahuje póry. Multifunkčný balzam Babe Balm pre mňa patrí do kategórie u nás stále neobjavených kozmetických pomocníkov. Tuba, ktorá je mimochodom vyrobená z cukrovej trstiny a plne kompostovateľná, je záchrana, ktorú môžete mať vždy pri sebe v taške. Suché pery, ruky, lakte, či nechty sú samozrejmosť, Koenzým Q10 z neho robí vysoko hydratačný pleťový krém. Čo je ale na Babe Balm najlepšie? Rýchlo vám dodá ten želaný “glow” na lícne kosti, ktorý obdivujeme na nude make-upoch. Jednoducho prírodný rozjasňovač.

To sa mi na Bybi Beauty páči najviac. Ich kozmetika sa dá použiť rôznymi spôsobmi.

 

Kyselina Hyaluronová

kyselina_hyaluronova_sort

Kyselina hyaluronová (HA) bezpochyby patrí medzi najospevovanejšie ingrediencie súčasného kozmetického priemyslu. Bez preháňania sa s tým dá súhlasiť.

Začať musíme faktom, že kyselina hyaluronová je ľudskému telu vlastná a samo ju produkuje. Bohužial pre nás, len do cca 40. roku nášho života. Vyskytuje sa v pleti a vlasoch, avšak najväčšie koncentrácie nájdeme vo výplni očnej gule a v ďasnách. Tvorí súčasť nosovej sliznice, horných dýchacích ciest a hlavne kĺbov, ktoré chráni pred nárazmi. Pomáha udržať kolagén v bunkách, zvyšovat vlhkosť pokožky a zabezpečovať elasticitu a flexibilitu.

Hlavnou schopnosťou kyseliny hyaluronovej je, že dokáže naviazať až 1000-násobok svojej hmotnosti vo vode. Funguje ako zásobáreň vlhkosti pre našu kožu a tkanivá. Vďaka tomu vyhladzuje jemné až stredne hlboké vrásky, keďže vypĺňa medzitkanivové priestory, čím sa vráska vyplní a koža opätovne vypne.

Pri výbere kozmetického produktu s obsahom kyseliny hyalurónovej je zásadná informácia, aké veľké molekuly kyseliny obsahuje. Kyselina hyaluronová sa prirodzene vyskytuje vo forme väčších molekúl, ktoré však nedokážu až tak účinne preniknúť do pokožky a hydratovať ju. Zostávajú na jej povrchu, pleť síce pôsobí jemne a zdravo, ale skutočný efekt nemusí byť taký výrazný. Odporúčam preto hľadať produkty s menšími molekulami HA, ktoré prenikajú až do stredných vrstiev pokožky (dermis), kde intenzívnejšie pleť hydratujú. Naše Hyaluronové sérum na pleť od Evolve obsahuje práve malé molekuly.

Pre úplnosť by som sa mala dostať k zásadnej otázke, ako sa kyselina hyaluronová získava. V prvom rade z kohútich hrebienkov. Moderná technológia je však založená na fermentačnom procese pomocou nepatogénneho kmeňa baktérie Streptococcus (túto múdru formuláciu som si požičala z Wikipédie, keďže nie som chemik a sama by som ju asi nikdy nesformulovala). Keďže Evolve Beauty je značka vyrábajúca vegan friendly kozmetiku, v ich prípade pochádza HA práve zo spomínanej baktérie.

Pokiaľ teda máte vek, kedy by sa už žiadalo čo to robiť proti vráskam a strate vlhkosti v pokožke, skúste práve kozmetiku s kyselinou hyaluronovou.

  

Minimalizmus v kúpeľni

IMG_4397_blog

Minimalistom v kúpeľni som bola oveľa skôr, ako to prišlo do módy. Už v časoch strednej školy som bola verná jednej pleťovej vode a jednému hydratačnému krému na pleť. Nové balenie sa kúpilo až vtedy, keď sa predchádzajúce minulo. Na vysokej škole som s údivom sledovala spolužiačky, ktoré si pomaly každé 2 týždne objednávali nové krémiky a sprchové gély od vtedy populárnych katalógových kozmetických značiek. Nikdy som nechápala, ako ich dokážu tak rýchlo minúť, že už potrebujú nové. A už vôbec som nevidela zmysel v tom, mať v kúpeľni otvorených XY balení, ktoré nepoužívate a nakoniec vyhodíte.

Toto nastavenie mysle mi zostalo doteraz. A pretavilo sa aj do rovnakého prístupu k jedlu a potravinám a od kedy som mama, tak aj do vnímania oblečenia a jeho hromadenia. Skutočne potrebujeme vlastniť toľko vecí? Reálne nemáme šancu ich spotrebovať, zjesť, vynosiť.

Áno, človek by chcel všetky pekné fľaštičky. Sama rada chodievam do obchodov s kozmetikou a kochám sa všetkými peknými baleniami a sledujem, čo všetko máme k dispozícii. Skúsme sa však na to pozrieť aj z opačnej strany. Nikto z nás nepotrebuje mať 7 krémikov/olejov, 4 peelingy, 10 masiek na všetky neduhy a k tomu 8 balení šampónu. O súčasnom trende používania rôznych sér, kyselín, retinolov a neviem čoho ešte ani nehovorím. Jednak si nemyslím, že je celkom zdravé takou nadmernou starostlivosťou zaťažovať pokožku, ale taktiež to vnímam ako neskutočné plytvanie zdrojmi a zbytočné roztáčanie celého kolotoča produkcie a konzumu, ktorý s tým súvisí.

Teraz nepoviem nič svetoborné, ale skúsme sa zamerať na kvalitu namiesto kvantity. Síce nás to na prvý pohľad bude stáť viac peňazí, ale nakoniec zistíme, že ani nie. Pretože mať na poličke v kúpeľni hromadu fľaštičiek tiež niečo stojí. Skúsme si vytvoriť systém starostlivosti o našu pokožku, ktorého sa budeme držať a vyhneme sa impulzívnemu nakupovaniu. Povedzme si, že kupovať nové produkty budeme až vtedy, keď minieme tie, ktoré už doma máme. A hlavne sa snažme preniesť takéto nastavenie nie len do našej kozmetickej taštičky, ale celého spotrebiteľského správania.

 

Naše vianočné tipy

S blížiaci sa Vianocami človek čoraz viac rozmýšľa, čím obdarovať svojich blízkych. Prípadne, čo by si on sám rád našiel pod stromčekom. Pripravili sme preto pre vás pár nápadov, ktoré veríme, že budú pre vás inšpiratívne.

 

Tvár - Čistenie

kolaz 1

Balzam na čistenie pleti Skin & Tonic; Špongia na tvár Konjac Sponge; Pleťová maska Onest; Olej na odličovanie Skin & Tonic, Tekuté mydlo Dr. Bronner's; Bavlnená handrička Skin & Tonic

 

Tvár - Hydratácia 

kolaz 2

Hyaluronové sérum Evolve; Hydratačný olej Alma; Denný krém Evolve; Hydratačný krém Fushi; Balzam na pery Onest; Pleťový olej Onest; Peeling Skin & Tonic 

 

Telo

kolaz 4

Telové maslo Love Boo; Bambucké maslo Fushi; Telové mlieko Dr. Bronner's; Špongia na kúpanie Konjac Sponge; Olej na celulitídu Fushi

 

Vlasy

kolaz 3

Olej na vlasy Fushi; Maska na vlasy Voono; Farba na vlasy Voono; Kondicionér Evolve; Šampón Evolve; Argánový olej Fushi

 

Deti

kolaz 5

Špongia na kúpanie Konjac Sponge; Pena na kúpanie Love Boo; Krém Love Boo; Balzam na pery Dr. Bronner's; Mandľový olej Fushi; Hydratačný balzam Alma

 

 

A nezabúdajte, Vianoce sú hlavne o tých vzácnych chvíľach, ktoré trávime s rodinou a všetkými, ktorí sú nášmu srdcu blízki. Darčeky sú len príjemným spestrením. Preto sa v správny čas zastavte, sadnite si, vyložte nohy na stôl a už si len vychutnávajte tú čarovnú atmosféru. Prajeme vám tie najkrajšie sviatky!

 

Predstavujeme Evolve Organic Beauty

blog_obr_13

Priniesť vám novú značku pre mňa znamená dlhé rozmýšlanie a študovanie, kým padne definitívne áno. Po Evolve som pokukovala už nejakú chvíľu a keď nám poslali vzorky na testovanie, ktoré ma veľmi oslovili, bolo rozhodnuté. Verím, že vy budete tiež spokojné/í.

V skratke o Evolve Organic Beauty. Je to britská značka, ktorá vyrába kozmetiku ručne v malých množstvách. Na každom balení dokonca nájdete meno osoby, ktorá váš produkt vyrobila a naplnila. Celá rada ich produktov je čisto vegánska a cruelty-free. Väčšina produktov je v sklenených fľaškách. Len vlasová rada je v PET plaste, ktorý je narozdiel od klasického PVC plne recyklovateľný . Takže po spotrebovaní vášho Evolve produktu nezabudnite fľašku zrecyklovať. Najzaujímavejšie sú iste ingrediencie, ktoré sú skryté vo fľaštičkách. Rada by som vám ich tu bližšie predstavila.

Kyselina hyaluronová má zázračnú schopnosť zadržať vodu o objeme až 1000-násobku svojej vlastnej hmotnosti, čo z nej robí unikátny komponent hydratačných prípravkov. Redukuje vrásky, napomáha pleti vyzerať mladšie, zvyšuje tvorbu kolagénu, vďaka ktorému je pleť vypnutá. Získavaná je počas prirodzeného procesu fermentácie baktérie Streptococcus zooepidemicus, ktorá sa nachádza všade okolo nás. Počas jej získavania nedochádza k žiadnej GMO modifikácii a nie je ani derivovaná živočíšne. Výsledkom je vysoko kvalitná kyselina hyaluronová s nízkou molekulárnou hmotnosťou, ktorá ľahšie a hlbšie preniká do štruktúr pokožky. Kyselinu hyaluronovú nájdete v Evolve Hyaluronové sérum, Evolve Denný obnovujúci krém na tvár a v Evolve Liquid Crystal Micelárna voda a tonikum 2in1.

Extrakt z granátového jablka pleť chráni a zjemňuje. Kyselina ellagová v ňom obsiahnutá pomáha regulovať výmenu bunkových štruktúr, posilňuje bunkové membrány, čím zmenšuje stratu vody v bunkách a chráni ich pred vplyvom voľných radikálov. Rovnako funguje aj vo vlasovej kozmetike, kde vlasy chráni pred nadmernou stratou vlahy, ktorá spôsobuje ich vysúšanie. Extrakt z bio granátového jablka nájdete v Evolve Prírodnom kondicionéri Superfood Shine, Evolve Prírodnom šampóne Superfood Shine a v Liquid Crystal Micelárna voda a tonikum 2in1.

Proteíny z baobabu sú prírodné a udržateľne získavané proteíny zo stromov Baobabu rastúcich v Afrike. Pre anti-aging starostlivosť o vaše vlasy sú ako stvorené. Zvyšujú lesk a jemnosť vlasov, intenzívne chránia pred UV záťažou a teplom, hĺbkovo vyživujú a dodávajú okamžitý pocit silnejších vlasov. Nájdete ich v Prírodnom šampóne Superfood Shine a Prírodnom kondicionéri Superfood Shine.

Bambucké maslo je superpotravinou pre pokožku bohatou na vitamín A, E a F. Maslo sa získava zo semien plodov Bambuckého stromu, inak známom aj ako Karité. Pôsobí ukľudňujúco a protizápalovo, vďaka čomu je perfektné pre veľmi citlivú pokožku. Je okamžitou pomocou pre suché vlasy. Bambucké maslo obsahuje Evolve Prírodný deodorant Cotton Fresh a Prírodný kondicionér Superfood Shine.

Popritom v ich kozmetike nájdete dobroty ako argánový, olivový, šípkový olej, aloe vera, či prírodné parfémovanie kokosom, či vanilkou. 

 

Stránka 1 z 3 - 24 položiek celkom