Poštovné zadarmo pri objednávke nad 80€.

Byť či nebyť vegan

blog_obr_01

Nenazývam samu seba vegetariánom, keďže dobré morské plody a sushi môžem. Aj keď od minuloročnej návštevy Portugalska, kedy som bola odkázaná na každodenné jedenie rýb, mi už ani tie ryby moc nešmakujú. Každopádne “klasické” mäso som nejedla už roky. Pôvodný dôvod je, že mi to jednoducho nechutí. V poslednom čase však čoraz viac vnímam aj tú vznešenejšiu rovinu a to zvieratá samotné. Preto sa mi myšlienka vegánskej kozmetiky pozdáva. Nemýlme si ale vegánske s “cruelty free” výrobkami. Aj “cruelty free” môžu obsahovať živočíšne zložky, ktoré tejto myšlienke protirečia. Nikto nevie, ako boli zložky samotné získané.

Tu sú najčastejšie živočíšne zložky, ktoré sa väčšinou skrývajú pod nie moc živočíšne znejúcimi názvami.

Včelie produkty – ok, výnimka v názvosloví na úvod. Nachádzajú sa v balzamoch na pery, maskarách, rúžoch, či krémoch. Môžu byť ľahko nahradené rastlinnými olejmi, karnaubským alebo kandelilským voskom.

Lanolin – tuk získavaný z ovčej vlny. V kozmetike sa používa na zjemnenie a zvláčnenie pokožky.

Karmín – červený pigment z rozdrvených samičiek karmínových chrobákov. Veľmi rozšírený v kozmetickom priemysle. Na výrobu pol kila farbiva je potrebných až 70000 chrobáčikov. Alternatívou sú farbivá z ovocia a rastlín.

Keratín – využívaný v prípravkoch na vlasy. Získava sa z pomletých kopýt, parožia a peria zvierat.

Mliečny proteín – ako názov naznačuje, pochádza z kravského mlieka, Nahradiť sa dá napr. sójovým proteínom. Nájdete hlavne v šampónoch, kondicionéroch a telových mliekach.

Je toho dosť, čo ma vedie k myšlienke, že možno aj ja raz dospejem k vegánstvu.

My máme tiež vegan: Skin & Tonic Coco MaskDr. Bronner's Tekuté mydláFushi Oleje