Poštovné zadarmo pri objednávke nad 80€.

Obyčajné ovsené vločky

blog_obr_10

Dlhšie som sa pohrávala s myšlienkou pozrieť sa bližšie na tzv. superfood potraviny. Avšak namiesto toho bude tento článok o obyčajných ovsených vločkách.

Dlhé roky som neraňajkovávala tvrdiac, že nie som ráno hladná. Už ani neviem ako a prečo, ale začala som si na raňajky robiť cereálne kaše. Nemyslím tým žiadne prisládzané a ochutené raňajkové kaše. Ale čisté viaczložkové z rôznych druhov obilnín. Cez ne som sa dopracovala k ovseným vločkám, ktoré si každé ráno doma varíme s čistou vodou. Môžete aj s mliekom, ale toho ja veľký zástanca nie som. Suché ovsené vločky nie sú chuťovo nič extra. Pokiaľ sa nechcete zadrhnúť hneď zrána. Ak ich však zalejete vriacou vodou, pomiešate, necháte trochu vsiaknuť a povariť a celý process zopakujete ešte niekoľkokrát, až dostanete vláčnu kašu, tak to je veľká pochúťka. Len jej musíte prísť na chuť. Ochutíte už čím chcete. Ovocím, orieškami, semienkami, kokosom, medom, arašídovým maslom atď. Od určitého veku podávame aj Adamovi jr., ktorý sa tým ide od blaha zadrhnúť. Samozrejme čisté. A keď ešte pridáme do kaše banán a necháme spolu povariť…hmmm.

Ovsené vločky sú bohatým zdrojom rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny. Vďaka nej budete sýti až do obeda. Čím sa vyhnete doobednému chrúmaniu čohokoľvek, čo nájdete na pracovnom stole, v snackovom automate vo firemnej kuchynke, či doma v skrini v prípade matiek na materskej. Vláknina beta-glukán má blahodárne účinky na cholesterol, ktorého vysoké hladiny korelujú so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych chorôb. Ten istý beta-glukán zlepšuje schopnosť nášho imunitného system efektívne reagovať na infekcie v tele. Ľudia trpiaci cukrovkou 2. typu by mali ovsené vločky konzumovať pravidelne., keďže dokážu stabilizovať hladinu cukru v krvi. Sú považované aj za preventívny prostriedok proti rakovine a to obzvlášť rakovine prsníka.

Nie je náhodou, že ovsené vločky sú hojne používané aj v kozmetickom priemysle. Už starí Egypťania ich používali na skrášlovanie pokožky. Asi najznámejší je ich blahodárny účinok pri liečbe ekzémov. Aj atopických u detí. Sama naša zákazníčka hovorila, že jej dcérke pomohol jedine ovsený kúpeľ. Pomáhajú hydratovať ekzematickú pleť, pričom obnovujú prirodzenú kožnú bariéru, znižujú svrbenie a eliminujú zápalové procesy. Aj to je jeden z dôvodov, prečo v detskom Géli na umývanie a Pene na kúpanie od Love Boo nájdete ako jednu z ingrediencií práve ovsené vločky.

Pomáhajú pri liečbe akné, či problémoch so svrbením pokožky, alebo kože hlavy. Používajú sa aj ako prírodný peeling pleti. Obsahuje ich aj náš Jemný peeling od Skin&Tonic. Napriek tomu, že teda aspoň vo mne evokujú pocit sucha, majú unikátny zvlhčujúci účinok. Preto sa používajú v hydratačných pleťových aj telových krémoch.

Toľko základné a najznámejšie benefity ovsených vločiek. Možno si po prečítaní tohoto článku aj vy poviete, že dáte šancu tomu obyčajnému, väčšinou nie veľmi vábne vyzerajúcemu sáčku vločiek, ktorý navyše stojí málo. Ja na ovsené vločky nedám dopustiť.

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.