Poštovné zadarmo pri objednávke nad 80€.

Blog, Strana 2

Neznáme Chorvátsko

IMG_1829

Napadlo vás niekedy zamyslieť sa nad tým, čo sa nachádza za hranicami prímorských mestečiek? Úplne iný svet. Autentický, očarujúci.

Prvýkrát sme sa ubytovali vo vnútrozemí v typicky plážovej krajine akou je Portugalsko. Boli sme nadšení a nevedeli sme si vynachváliť samých seba, akí sme my originálni. Rozhodnutie, či ísť alebo neísť tento rok do Chorvátska, sme zmenili asi 5x. Napriek nechuti ísť si ľahnúť na preplnenú pláž sme prvotne hľadali ubytovanie pri mori. Je to predsa len už zaužívané klišé a človek musí prehovoriť samého seba, že aj inde môže byť fajn. Tak sme nakoniec skončili v dedinke menom Grožnjan, cca 15-20 km od mora.

Dedinka krásna, krajšiu som snáď nikdy nevidela. Na vrchu kopca, s výhľadom na okolitú zelenú krajinu. S kamennými uličkami, malými galériami a obchodíkmi so všeličím, čo chce byť úmením. Žiadne potraviny, len pár reštaurácií a kaviarní. Takýchto dediniek je v tých kopcoch plno. Niektoré tvorené len pár domami. Iné malé živé mestá, v ktorých stretnete len domácich. Môžete sa túlať nekonečnými kľukatými cestami, kde na každom rohu nájdete odbočky na lokálne predajne olivového oleja, vína, či medu. Objavíte reštaurácie, ktoré ponúkajú skutočne vynikajúce jedlo z lokálnych surovín. Ubytovať sa môžete v jednoduchých apartmánoch, alebo si prenajať celú vilu aj s bazénom. A tam zažijete prebúdzanie sa uprostred olivových sadov, kde rozvoniava divoký rozmarín a levanduľa kvitne pri každom plote. V noci kľud a úplné ticho. Teda až na párik psov u susedov, ktorý prvú noc musel štekať na môj vkus príliš hlasno a často. Ale to asi k vidieku patrí.

Ak teda zatúžite po nefalšovanej agroturistike, tak za nás len odporúčame. Dá sa zažiť aj v Chorvátsku uprostred sezóny.

IMG_1742

IMG_1611

IMG_1759

IMG_1739

IMG_1729

 

Čistenie pleti olejom

blog_obr_11

Napriek tomu, že osobne sa vôbec nemalujem a ako vrchol dekoratívnej kozmetiky vlastním špirálu (použitá asi 2x ročne), odličovanie olejom pokladám za procedúru, ktorú jednoznačne odporúčam. Mne sa osvedčila práve v súvislosti s tou vodeodolnou špirálou, ktorá ide ľahko a rýchlo dole. Bez potreby spotrebovania 5 vatových tampónov na jedno oko. Vďaka mojej náklonnosti k “malovátkam” by som preto tento článok premenovala na “čistenie pleti olejom”, nie len jej odličovanie.

Je paradox, že práve olej, ktorý si ľudia spájajú s pocitom mastnoty, je na čistenie pleti veľmi účinný. A to aj mastnej a problematickej. Účinnosť tejto formy čistenia vychádza z chemického faktu “podobné sa rozpúšťa v podobnom”. Naša pleť prirodzene produkuje maz, ktorý ju chráni a vyživuje. Bežné kozmetické odličovače pleť tohto mazu zbavujú a tým ju vysúšajú. Čo môže viesť práve k opačnému efektu a to nadprodukcii mazu. Olej šetrne odstráni náš vlastný znečistený kožný tuk a zároveň dodá pokožke potrebné premastenie. Kvalitný panenský za studena lisovaný olej póry hĺbkovo čistí a hydratuje. Ak patríte tak ako ja k tým, ktorí majú napätú a suchú pokožku po vyčistení tváre čo i len čistou vodou, budete z výsledku nadšení. Pretože už viac nebudete musieť okamžite nanášať krém. Olej zaručí, že koža bude vláčna a krásne hydratovaná.

Existuje niekoľko možností, aký olej zvoliť. Najjednoduchšie je siahnuť po už namiešanom špeciálnom oleji na odstraňovanie make-upu, napríklad od Skin & Tonic. Je zložený zo zmesy mandľového, jojobového, slnečnicového a kaméliového oleja. Čo vám zároveň ukazuje aj druhú cestu a to používať jednozložkové oleje podľa vášho výberu, resp. si namiešať svoju vlastnú zmes. Mandľový olej sa odporúča na mastnú pleť, jojobový má hojivé účinky, preto sa odporúča na aknóznu pleť, avokádový na suchú a stárnucu pleť, argánový je vhodný na všetky typy pleti. Kokosový olej sa zvykne používať ako základ, ku ktorému pridávate ďalšie oleje. Ak vás neláka tekuté skupenstvo, vyskúšajte čistiace balzamy od Skin & Tonic. Vo svojej podstate sú tak isto vyrobené z čistých olejov, avšak za pridania včelieho vosku, ktorý zabezpečí ich tuhšiu konzistenciu. Či už olej alebo balzam, aplikácia je jednoduchá. Malé množstvo si natriete na tvár, jemne masírujete, pre zvýšenie efektu priložte naparený teplý uteráčik alebo 100% bio bavlnenú handričku, necháte pôsobiť a následne umyjete vodou alebo handričkou.

Ako pri všetkej kozmetike, aj pri prírodnej, platí, že si každý musí nájsť to svoje. Preto ak vám nesadne jeden druh oleja, dajte šancu inému. Taktiež sa nezľaknite prvotného, avšak krátkodobého zhoršenia pleti. Vaša pokožka sa zbavuje nečistôt a zvyká si na niečo nové. Po pár dňoch uvidíte a pocítite zmenu k lepšiemu.

Ak si chcete pozrieť, ako bola s čistiacim balzamom Calm Clean od Skin & Tonic spokojná vlogerka Tina Naté, tu nájdete 3 videá, kde ho spomína:

https://www.youtube.com/watch?v=EZf85jn1O94

https://www.youtube.com/watch?v=O8W__dHVyOE

https://www.youtube.com/watch?v=UEo1GvEqpRY

 

kid. shop up

IMG-20170326-WA0000

Pripravila som pre vás krátku photo story, ako to vyzeralo na kid. shop up, prvom ročníku nákupného eventu pre deti. anemone bolo jeho súčasťou, z čoho sa veľmi tešíme. Nie len kvôli tomu, že sme mali možnosť naživo predstaviť našu detskú sekciu prírodnej kozmetiky. Ale aj preto, lebo aj my máme malé dietko, ktorému je síce momentálne srdečne jedno, čo má na sebe a ako vyzerajú jeho hračky, ale nám nie. Veríme, že dieťa od malička vníma vzhľad vecí, ktoré ho obklopujú. Že formujú jeho vzťah k dizajnu a estetike a budujú jeho vkus. Nemyslíme tým len schopnosť zhodnotiť, ktoré tričko je krajšie. Ale mať vzťah k úmeniu, architektúre, či bežným krásnym veciam, s ktorými sa stretávame každý deň. Ale pre mňa je aj móda úmenie. kid. bol hlavne o nej. O množstve kásnych slovenských značiek, ktoré treba podporovať, pretože za každou z nich stojí príbeh, konkrétny človek a ktoré tvoria originálne a kvalitné oblečenie a doplnky. Od kedy máme anemone, o to viac si vážime všetky lokálne small businesses. Vieme, že za nimi stojí veľa práce a odhodlania a že úspech neprichádza zo dňa na deň. Preto je kid. jednoducho unikátny formát, ktorý spája šikovných ľudí, ktorým záleží na dizajne a chcú ho ponúkať aj pre tých najmenších.

Už Dostojevskij predsa povedal “Krása zachráni svet”. Tak nech je aj vďaka týmto fotkám váš deň krajší.

IMG-20170326-WA0008

IMG-20170326-WA0003

IMG-20170326-WA0010

IMG-20170326-WA0009

  

Konjaková špongia

blog_obr_10 (1)

Čo si predstavíte pod pojmom konjaková špongia? Alkohol v špongii? Čo to je? Konjac Potato alebo Konnyaku (to znie tak japonsky, lebo to je po japonsky) je rastlina prirodzene sa vyskytujúca v hornatých oblastiach Ázie, predovšetkým v Japonsku, Kórei a Číne. Práve v týchto krajinách ju poznajú a využívajú už vyše 1500 rokov ako liek, potravinu, doplnok stravy pri rôznych druhoch zdravotných diét a v neposlednom rade ako beauty produkt. Aby som bola presná, tak z rastliny samotnej sa využíva hlavne jej koreň. 97% koreňa tvorí voda, je bohatý na minerály a obsahuje nízke množstvo kalórii. Ako potravina sa dá aj u nás nájsť v bio shopoch vo forme konjakových cestovín. Čo som aj ja zistila, až keď som objavila Konjac Sponge špongie a začala si zisťovať, z čoho to vlastne sú zložené.

Konjac Sponge špongie sú vyrobené z čistého vlákna konjacu, ktoré sa suší, melie, mieša na masu a následne ručne tvaruje do formy špongií. Konjac je prirodzene zásaditý s neutrálnym PH a preto zanecháva pokožku perfektne vyrovnanú.

Ale poďme k osobným skúsenostiam so špongiami. Keď sa narodil Adam jr., mali sme pre neho kúpenú peknučkú modručkú špongiu, ktorú sme kúpili v jednom z veľkých obchodov pre deti, o ktorých existencii neviete, až kým sa vám nenarodí dieťa. Keď sme išli Adama jr. prvýkrát kúpať, mali sme čo robiť, aby sme ho od samej lásky a opatrnosti neutopili. Keď už sme sa cítili ako prudko skúsení rodičia, prišla na rad aj tá modrá špongia. Z nejakého dôvodu po asi 4 použitiach a to len s čistou vodou a Adamom jr., ktorý zas až tak špinavý nebol (asi ako dokáže byť 3-týždňové bábo), už modrá nebola. Tak sme vytiahli detskú Konjac Sponge, že veď poďme ju otestovať. A odvtedy už inú nepoužívame. Už len jej konzistencia a dotykový pocit sú veľmi zábavné. Jemnučká, mäkkučká, až skoro mazlavučká. A stále biela aj po vyše 2 mesiacoch používania. On ju nadšene stláča nevediac, čo to je. Občas ochutná, lebo všetko treba ochutnať. A my sme spokojní, lebo aj prischnuté jedlo z čela mu ňou ide ľahko dole. Nebude to náhoda, že Konjac Sponge ako prvú zo svojich špongií vyrobil práve špongiu na jemnú detskú pokožku.

Špongie na tvár sú samostatná kapitola, o ktorej by vám najlepšie vedela porozprávať svokra a sestry Adama sr. Ich spotreba špongií je obdivuhodná. Niežeby nevydržali, ale jednu zožral pes (vážne), druhá sa stratila atď. Myslím, že teraz prešiel prvý mesiac, čo si žiadnu nekupovali. Každopádne, svokra je z nich skutočne nadšená a tvrdí, že jej pleť omladla. Niečo na tom bude, lebo vyzerá fakt dobre.

Na záver ešte jeden tip. Ak sa chcete zbaviť každodenného používania vatových tampónikov na čistenie pleti, tak špongia vám môže byť nápomocná. Môžete ju používať aj so svojou obľúbenou pleťovou vodou a tiež s ňou odstraňovať make-up.

 

Obyčajné ovsené vločky

blog_obr_10

Dlhšie som sa pohrávala s myšlienkou pozrieť sa bližšie na tzv. superfood potraviny. Avšak namiesto toho bude tento článok o obyčajných ovsených vločkách.

Dlhé roky som neraňajkovávala tvrdiac, že nie som ráno hladná. Už ani neviem ako a prečo, ale začala som si na raňajky robiť cereálne kaše. Nemyslím tým žiadne prisládzané a ochutené raňajkové kaše. Ale čisté viaczložkové z rôznych druhov obilnín. Cez ne som sa dopracovala k ovseným vločkám, ktoré si každé ráno doma varíme s čistou vodou. Môžete aj s mliekom, ale toho ja veľký zástanca nie som. Suché ovsené vločky nie sú chuťovo nič extra. Pokiaľ sa nechcete zadrhnúť hneď zrána. Ak ich však zalejete vriacou vodou, pomiešate, necháte trochu vsiaknuť a povariť a celý process zopakujete ešte niekoľkokrát, až dostanete vláčnu kašu, tak to je veľká pochúťka. Len jej musíte prísť na chuť. Ochutíte už čím chcete. Ovocím, orieškami, semienkami, kokosom, medom, arašídovým maslom atď. Od určitého veku podávame aj Adamovi jr., ktorý sa tým ide od blaha zadrhnúť. Samozrejme čisté. A keď ešte pridáme do kaše banán a necháme spolu povariť…hmmm.

Ovsené vločky sú bohatým zdrojom rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny. Vďaka nej budete sýti až do obeda. Čím sa vyhnete doobednému chrúmaniu čohokoľvek, čo nájdete na pracovnom stole, v snackovom automate vo firemnej kuchynke, či doma v skrini v prípade matiek na materskej. Vláknina beta-glukán má blahodárne účinky na cholesterol, ktorého vysoké hladiny korelujú so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych chorôb. Ten istý beta-glukán zlepšuje schopnosť nášho imunitného system efektívne reagovať na infekcie v tele. Ľudia trpiaci cukrovkou 2. typu by mali ovsené vločky konzumovať pravidelne., keďže dokážu stabilizovať hladinu cukru v krvi. Sú považované aj za preventívny prostriedok proti rakovine a to obzvlášť rakovine prsníka.

Nie je náhodou, že ovsené vločky sú hojne používané aj v kozmetickom priemysle. Už starí Egypťania ich používali na skrášlovanie pokožky. Asi najznámejší je ich blahodárny účinok pri liečbe ekzémov. Aj atopických u detí. Sama naša zákazníčka hovorila, že jej dcérke pomohol jedine ovsený kúpeľ. Pomáhajú hydratovať ekzematickú pleť, pričom obnovujú prirodzenú kožnú bariéru, znižujú svrbenie a eliminujú zápalové procesy. Aj to je jeden z dôvodov, prečo v detskom Géli na umývanie a Pene na kúpanie od Love Boo nájdete ako jednu z ingrediencií práve ovsené vločky.

Pomáhajú pri liečbe akné, či problémoch so svrbením pokožky, alebo kože hlavy. Používajú sa aj ako prírodný peeling pleti. Obsahuje ich aj náš Jemný peeling od Skin&Tonic. Napriek tomu, že teda aspoň vo mne evokujú pocit sucha, majú unikátny zvlhčujúci účinok. Preto sa používajú v hydratačných pleťových aj telových krémoch.

Toľko základné a najznámejšie benefity ovsených vločiek. Možno si po prečítaní tohoto článku aj vy poviete, že dáte šancu tomu obyčajnému, väčšinou nie veľmi vábne vyzerajúcemu sáčku vločiek, ktorý navyše stojí málo. Ja na ovsené vločky nedám dopustiť.

 

Tajomný squalane

blog_obr_08

Keď som prvýkrát videla slovo squalane, nevedela som ho ani vysloviť. Nieto ešte vedieť, čo znamená. V rámci rozširovania si vedomostí som sa dočítala, že sa číta ako skvalan a je to lipid prirodzene sa vyskytujúci v rastlinách a živočíšnych bunkách. Avšak poďme pekne poporiadku, keďže predpokladám, že vačšina z nás si už nespomína, čo je lipid. Lipidy sú tuky rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Sú súčasťou bunkových membrán a majú niekoľko funkcií od ochrany orgánov pred ich poškodením, cez prenos nervových vzruchov až po tvorbu podkožného tuku, ktorý slúži ako tepelná izolácia. Pre naše účely je najdôležitejšia funkcia squalanu, že udržiava ľudskú pokožku hydratovanú. V bunkách pokožky funguje ako prirodzená bariéra. Zabraňuje strate vlahy a zároveň nás chráni pred vplyvom vonkajších toxínov. Ľahký olej bez vône má antibakteriálne účinky, veľmi ľahko sa vstrebáva do pokožky a nezanecháva na nej pocit mastnoty. Osvedčil sa pri problémoch s ekzémom či psoriázou. Aknóznu pleť zbavuje mastnoty. Pri dlhodobom používaní vyhladzuje vrásky, zlepšuje vzhľad jaziev a pigmentových škvŕn. Je možné ho použiť aj ako prvú pomoc na slnkom podráždenu kožu. Pri aplikácii na vlasy ich vyživuje a prinavracia im lesk.

Ako so všetkých dobrým, ani so squalanom sme až tak nevyhrali. Ľudské bunky ho tvoria zhruba do 20. roku nášho života. Následne jeho produkcia rapídne klesá.

Pre úplnosť musím ešte vysvetliť rozdiel medzi squalanom a squalenom. Základná látka sa nazýva squalene. Na rozdiel od squalanu je však menej odolný, rýchlejšie podlieha oxidácii pri kontakte so vzduchom. Preto sa squalene hydrogenizuje, čím sa získava squalane. Čistý squalane vydrží až 2 roky po otvorení.

Keby sme sa pozreli do histórie, ako ľudstvo prišlo k poznaniu squalenu, našli by sme zmienky o oleji z pečene hlbinných žralokov. Práve tá obsahuje vysokú koncentráciu squalenu. Čo robí zo spomínaných žralokov vysoko ohrozené druhy. Kozmetický priemysel využíva squalene zo žralokov v takom množstve, až v súčasnosti hrozí mnohým druhom vyhynutie.

Cruelty-free alternatívou je squalene získaný z rastlín. Najvyužívanejšie sú olivy, amarantové semienka, ryžové otruby, pšeničné klíčky alebo cukrová trstina.

Problém je, že mnohé značky neuvádzajú pôvod squalenu použitom v ich produktoch. Odporúčam kupovať tie, ktoré vedia a neváhajú uviesť zdroj a ten je rastlinného pôvodu.

Osobne sa už neviem dočkať, kedy vyskúšam Squalane Face Oil od českého Onest, ktorý je vyrobený z cukrovej trstiny pestovanej ekologicky.

 

Turisti s kočíkom

blog_obr_07

Nie, že by som bola neviem aký turista, čo behá s obľubou hore kopcom. Aj keď áno, postupne tomu prichádzam na chuť aj ja. A s hrôzou zisťujem, že ísť hore kopcom je väčšia zábava, ako ísť ním dole. To už máte za sebou vrchol podujatia a dole vás už nič nové nečaká. Vtedy už len čakám, kedy konečne dole budeme, ideálne rovno pri vchode do dobrej kaviarne. Pani turistka…

Potom sa ocitneme s Adamom sr. a s detským kočíkom v Tatrách a rozmýšlame, čo s ním. Samozrejme, sú klasické možnosti ako okruh Štrbským Plesom, okruh Tatranskou Lomnicou, okruh Starým Smokovcom atď. Nepopieram, okruhy sme si dali aj my. Dokonca sme objavili nevídané časti týchto mestečiek, o ktorých sme netušili. Žili sme v presvedčení, že Smokovec aj Lomnica sú tvorené hlavnou cestou lemovanou hotelmi po oboch stranách a za nimi už nič. Koniec. Les. A oni sú tam ešte ďalšie uličky (lemované ďalšími hotelmi), kade sa dá celkom príjemne prechádzať.

Ale keď sa raz už vo mne prebudil ten turista, tak sme chceli v tomto novom zvyku pokračovať aj s Adamom jr. v kočíku. Google nám dal pár tipov “kam s kočíkom v Tatrách”.

Dlhý vodopád na Hrebienku síce v týchto zoznamoch nenájdete, ale dá sa to. Ak máte záľubu v tlačení 20 kíl hodinu hore kopcom, tak choďte na Hrebienok pešo po asfaltke. Ak nie, tak choďte pozemnou lanovkou. My sme vyrazili akosi neskoro, takže sme uprednostnili lanovku. Páni turisti… Na Hrebienku zaveste dieťa do nosiča a kočík odparkujte na recepcii Horského hotela Hrebienok. Ochotne vám ho postrážia. Na vodopády je to asi 20 minút pešo. V polovici cesty je Bilíkova chata, v ktorej majú jednu z lepších káv v Tatrách. Smädom neumriete. Vodopády sú stále mierne zasiahnuté veternou spúšťou, takže až také fotogenické nie sú. Ale Adam jr. bol kupodivu celý čas v nosiči spokojný, takže sme boli spokojní aj my. Cestu dole sme si už zišli po tej asfaltke. S Adamom jr. v kočíku. Až tak sa mu ten nosič nepozdával.

Serióznejšiu “kočíkovú túru” sme absolvovali na Popradské pleso, ku ktorému vedie opäť asfaltová cesta. K nášmu prekvapeniu nás na nej minulo asi 20 áut. Som si myslela, že vjazd má povolený max tak Horská služba a Správa TANAPU. Možno majú pobočky v Nemecku, čo by vysvetlovalo tie ŠPZtky. Tu sa už tlačeniu tých 20 kíl nevyhnete. Lanovka tam nejde. Alebo ten nosič, ktorý Adam jr. zobral na milosť na posledných 15 minút cestou dole. Cesta je to vcelku nezáživná. Spodná časť zničená vetrom. Potom les a žiadny výhľad. Posledná časť pekná s výhľadom a odbočkou na Symbolický cintorín (na ten s kočíkom neskúšajte ísť, jedine, že máte so sebou svokru, prevezme kočík, dotlačí ho k plesu a vy si odskočíte na cintorín). Pleso samotné je krásne. scenéria malebná, chaty na výber dokonca dve. Na lokše odporúčam tú druhú väčšiu, na pekný interiér a exteriér tú prvú. Ak nie ste profesionálny turista, cesta hore s kočíkom trvá asi 90 minút. Kočíkov stretnete po ceste dosť. Zjavne obľúbená športová aktivita kočíkujúcich v Tatrách.

Ak je vaše dieťa priateľské voči nosičom, tak možností je určite viac. My veríme, že takto o rok už bude Adam jr. behať po vlastných a budeme môcť rozšíriť naše tatranské turistické cesty aj o prírodu, nie len kaviarne.

 

Oleje vol. 3 - pre deti

blog_obr_06

Chcelo by to začať, že sedím za stolom a kochám sa výhľadom na Gerlach. Ale sedím na posteli a ten výhľad je na opačnej strane domu. Adam jr. si dopriava doobedný spánok a Adam sr. skutočne sedí za tým stolom s výhľadom a pracuje. V pokračovaní seriálu o olejoch sa budeme venovať detským olejom a ich využití nie len na hydratáciu, ale aj masáž bábätka.

Prečo používať olej pre deti? Pre mňa je odpoveď pomerne jednoduchá. Kvalitný olej má len prírodné zloženie a veľmi ľahko a príjemne sa rozotiera. Detská pokožka je jemná a ľahko podrážditeľná. Asi žiadny rodič si neželá, aby jeho dieťatku urobil kozmetický výrobok zle. Preto je voľba oleja jednoznačná. Druhá vec je spomínané roztieranie. Adam jr. piští už len pri náznaku, že by som mu mala niečo natierať na telo. Stačilo mi s ním zápasiť, keď som mu chcela natrieť opalovací krém na ruky (vie niekto o prírodnom opalovacom kréme pre deti?). Naopak natieranie nožičiek olejčekom sa mu k môjmu prekvapeniu veľmi páči.

Nožičky obopnete palcom a ukazovákom a masírujete pekne od dola hore. Druhá možnosť je opačný smer. Opäť obopnite nožičky prstami a krúživými pohybmi postupujte od vrchu stehienok až k lýtkam. Tento pohyb zlepšuje krvnú cirkuláciu a navyše je pre bábätko príjemný. Pre masáž chodidiel použite palce, ktoré položte na nárt a postupne nimi prechádzajte dole k prstom. Palec preložte na šlapu a kĺžte ním k prštekom.

Bruško masírujte vždy v smere hodinových ručičiek krúživými pohybmi. Prípadne klepkajte prstami okolo pupku bábätka.

Hrudník masírujte tzv. “srdcovými” pohybmi, kde ho oboma rukami obopnete a masírujete do strán. Postupne pohyb rozširujte až na ramená a skĺznite do dlaní, ktoré tiež jemne pomasírujte.

Uvidíte, ako sa bude na vás bábo blažene usmievať. Len nezabúdajte na základné pravidlo. Vždy majte teplé ruky a vystihnite správny moment, kedy je bábo spokojné a usmievavé. Aj keď spokojnosť v jednej sekunde sa môže z pre mňa záhadných dôvodov zmeniť na prudkú nespokojnosť v sekunde druhej. A to nehovorím o tom, že sa ho ani dotknúť nemusím a už to plače. Ale tvárme sa, že deti sú vždy len spokojné a vyrehotané.

Na masáž je ideálny detský olej priamo na ňu určený ako tento od Love Boo. Olej je súčasne aj hydratujúci. Zložený je zo šípkového, jojobového a levanduľového oleja. Pokiaľ uprednostňujete jednozložkový olej, tak najistejšou voľbou bude mandľový olej. Patrí k najjemnejším a k pokožke najšetrnejším olejom, takže je vhodný pre ľudí s citlivou pokožkou, alebo pre jemnú detskú kožičku. Mandľový olej nedráždi a nespôsobuje alergické reakcie.

Keď už máte dieťa dostatočne vymasírované, tak nezabúdajte, že aj vy by ste si z času na čas takú masáž zaslúžili. Ak túžite po rukách profesionála, tak moja srdcovka je Terra Medica a najlepší masér na svete Patrik Žingor. Len ako to už s kvalitou býva, že sa na ňu čaká, tak aj tu si na voľný termín musíte počkať.

 

Oleje vol. 2

blog_obr_05

Po dlhšej odmlke spôsobenej prípravami na Vegánske Hody a Raw Food & Life Fest (mimochodom opäť bolo super, aj keď VH som dospávala 3 dni a na RFLF sme poriadne vymrzli) dnes pokračujeme s ďalšou časťou seriálu o olejoch. Boli sme s Adamami síce aj na dovolenke. Nech sa netvárime, že len pracujeme. Tentokrát olej mne pripomínajúci skôr jedlo, ako kozmetiku, teda avokádový olej. Ešteže sa dá aj konzumovať. 1-2 lyžičky denne sú prospešné pre našu výživu. Prípadne na dochutenie šalátu (keby vám nestačili avokáda v ňom) je avokádový olej priam ako stvorený.

Avokádo je veľmi módna surovina. Na Instagrame stačí followovať pár food bloggerov alebo časopisov o zdravej výžive a zistíte, že kto neje avokádo minimálne 3x týždenne, ako by ani nebol. Aj keď, keby u nás mali dobré avokáda, asi by som ich jedla tak často aj ja.

Okrem chute je toto ovocie (áno, je to ovocie) vyhľadávané aj pre svoje účinky na naše zdravie. Vedeli ste, že okolo 75% celkovej kalorickej skladby avokáda je tvorených práve olejom? Olej je bohatý na vitamín E, kyselinu olejovú, chlorofyl, je prirodzene protizápalový. Jeho konzumácia sa odporúča na podporu činnosti obehového systému, keďže vďaka protizápalovým vlasnostiam predchádza vzniku poškodenia ciev, čím znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb. V kombinácii s vyváženou zdravou stravou prispieva k redukcii hmotnosti. Vitamíny, minerály a mono nenasýtené mastné kyseliny zlepšujú schopnosť tráviaceho traktu stráviť jedlo. Preto je ideálny aj ako pomoc s problémami s trávením.

Ako plod samotný, aj olej z neho je krásne krémový a výživný. Ak máte suchú pokožku, je to olej vhodný práve pre vás. Moja pokožka býva veľmi suchá v zime, preto plánujem v najbližších mesiacoch používať práve tento olej. Napriek svojej bohatej krémovej konzistencii sa veľmi ľahko vstrebáva. Čo oceňujem, lebo nie je nič nepríjemnejšie, ako sa snažiť napasovať do úzkych riflí s čerstvo nakrémovanými nohami. Keďže je antialergický, nemusíte sa báť možného podráždenia. Naopak, ak vás trápia kožné ochorenia ako ekzém, psoriáza, lupienka alebo lupiny, skúste tento olej ako prírodnú alternatívu klasickej liečby. Keď už spomínam ekzém, pár dní dozadu sme s Adamom sr. a Adamom jr. stretli našu zákazníčku, ktorá sa tešila, že jej Fushi Argánový Olej pomohol vyliečiť ekzém. Čo teší aj mňa, keďže sme objavili ďalšie využitie tohto zázračného oleja. Tak ako argánový aj avokádový olej si môžete dávať na vlasy a pokožku hlavy.

Zoznam účinkov tohto oleja je skutočne impresívny. Preto si v ňom veľa ľudí nájde to svoje. A keď patríte k tým šťastným, čo im nič nie je, tak dobré a zdravé jedlo ochutené avokádovým olejom poteší vždy.

  

Oleje vol.1

blog_obr_04_1

K olejom som sa dostala postupne, keď zrazu prestali predávať môj obľúbený krém na tvár. Nerada experimentujem s pleťovými prípravkami, preto hľadanie toho nového nebola pre mňa až taká zábava, ako by sa mohlo zdať. Kupovať si každý mesiac nový krém a čakať na zázrak, nie je nič pre mňa. A tak som sa postupne dopracovala k olejom.

Svoj prvý olej som si doniesla z Thajska vcelku dávno. Bol kokosový. V Thajsku krásne tekutý a zamatovo hebký. Doma som otvorila kufor a udivene doslova zízala na flaštičku, že čo sa jej stalo. Olej akosi stuhol a namiesto čírej tekutiny bola fľaša plná tuhého dačoho. Tento objav by už dnes asi nikoho neprekvapil, keďže kokosový olej na nás vyskakuje odvšadiaľ a všetci vieme, že prirodzene tuhne pri nižších teplotách.

Oleje som najskôr používala len na telo. Najviac sa mi osvedčil olej zo sladkých mandlí. Patrí k menej mastným, bez výraznej vône. Čo je mimochodom jedna zo známok kvality oleja. Vačšina olejov má prirodzene len veľmi slabú vôňu. Preto výrazne voňajúci olej môže indikovať umelo pridanú arómu. Mandľový olej je jeden z najuniverzálnejších olejov vôbec a v kľude si ho môžete pridávať do obľúbeného krému, ak čisté oleje nie sú pre vás to pravé. Rýchlo sa vstrebáva a nezanecháva pokožku s pocitom mastnoty. Navyše patrí k jedným z najjemnejších, preto ak máte citlivú pokožku, tak je najlepšou voľbou pre vás. Kokosový olej je samozrejmosť. Aj keď mne osobne až tak pokožku nehydratuje. Mandľový navyše netuhne, takže vás nebude čakať prekvapenie vo fľaši.

Na používanie olejov na tvár som sa odhodlávala dlhšie. Ale keďže ten vysnívaný krém akosi neexistoval a mne sa už nechcelo hľadať ďalej, vyskúšala som na tvár argánový. Síce sa odporúča najmä na zrelú pleť, ale poňala som to ako prevenciu proti vráskam. A bola som viac ako spokojná (vrásky zatiaľ nemám). Pleť nezanechával vôbec mastnú, stačila skutočne len malá kvapka a aj v tej najtuhšej zime som necítila napätú pokožku. Argánový olej patrí k tým drahším, ale pozrite sa na náš od Fushi a musíte uznať, že cena je viac ako priaznivá.

Teraz mám šípkový, ktorý k môjmu veľkému sklamaniu nevoňal tak, ako som si predstavovala. Resp. nevoní nijak. Je úplne bez vône. Ten olej, ktorý som používala v hoteli na dovolenke, zjavne šípkový nebol. Len ja som si vsugerovala, že takto určite voňajú šípky a preto ich musím mať. Okrem toho však nemôžem na neho povedať nič zlé. Napriek tomu, že je prirodzene veľmi suchý, zdá sa mi, že pleť zanecháva na dotyk trochu mastnejšiu ako argánový. Do pár minút po aplikácii je však vstrebaný a nie je ho už vôbec cítiť. Podobne ako mandľový, môžete aj šípkový pridať do vášho krému.

Posledné 2 roky už klasické krémy na tvár vôbec nepoužívam. Nahradili ich oleje. Netreba sa báť mýtu o lesklej, mastnej pokožke a dať im šancu. Aj zo mňa sa stal veľký fanúšik olejov všetkých druhov. Preto sa nabudúce pozrieme aj na v našich končinách až tak masovo nepropagované druhy.

 

Stránka 2 z 3 - 24 položiek celkom

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.